Dystrybucja muzyki od kuchni

Autor: Anna Staniek 11/08/2013 21:55

Mystic Production to niezależna wytwórnia płytowa założona w 1995 roku. Na początku swej działalności zajmowała się dystrybucją oraz wydawaniem płyt, m.in. Sceptic, Asgaard czy Virgin Snatch. Wytwórnia organizuje koncerty w ramach Mystic Festival, podczas których wystąpiły takie formacje jak: Iron Maiden, Nightwish, Mayhem, Children of Bodom, Slayer czy Behemoth. Firma ponadto wydaje magazyn muzyczny Mystic Art.

All Seeing Eye Art działa od 2013 roku, choć istnieje od 2012. Swoimi działaniami obejmuje promocję polskich i zagranicznych zespołów. Jednak zaznaczają, że są to najczęściej formacje z gatunku post hardcore, indie, elektronika, screamo czy pop punk, to jednak deklarują: – Nie szufladkujemy się i jesteśmy otwarci dla każdego gatunku muzycznego.

Co All Seeing Eye Art może zaoferować zespołom decydującym się na współpracę z nimi? Przede wszystkim produkcję płyt CD, współpracę licencyjną przy dystrybucji płyt CD w systemach pre-order, platformach cyfrowych, blokingu.

Twórcy witryny swoje działania określają: – Chcemy być dla zespołów partnerem do współpracy i razem wspierać nasz rynek muzyczny, który niestety zdominowany jest przez wszechobecną komercję, a tak naprawdę dobra muzyka jest bardzo mało widoczna.

Nie jest to jednak jedyna pasja All Seeing Eye Art: Oprócz samej muzyki zajmujemy się kilkoma innymi rzeczami. I tak dla wszystkich zainteresowanych jesteśmy w stanie przedłożyć nasze pasje na fotografię artystyczną (posiadamy niezbędny sprzęt), rysunek artystyczny skierowany do wszystkich miłośników tatuażu, rysunek – projekty- wzory koszulek, projekty odzieży, projektowanie stron i wizytówek www, webmastering, a także szeroko pojętą grafikę reklamową i wszystkie rzeczy związane z działaniami na podłożu social media oraz ATL/BTL – deklarują na swojej stronie internetowej.

Współpracują oni z takimi zespołami jak: M.O.R.O.N, Fireball, Nothing Personal czy Final Resistance. Dodatkowo, All Seeing Eye Art zajmuje się również reklamą i promocją, do ich specjalności należy: guerilla marketing, marekting wirusowy, buzz marketing, social media, brand blogging, grafika reklamowa (projektowanie logotypów, ulotek, banerów reklamowych, stron i witryn www) oraz projektowanie i druk odzieży reklamowej danej firmy/marki.

Fonografika to polska wytwórnia muzyczna powstała w 2002 roku. Łącznie wydała ponad 450 płyt, w tym takich wykonawców jak: Nagły Atak Spawacza, Slums Attack, So I Scream, Marta Wiśniewska, Wdowa, Neuronia, Firma czy Rootwater. Firma współpracuje z Polskim Radiem, Prosto, T1-Teraz, Pasażer, Jimmy Jazz Records, Sonic, Ars Mundi, Karmazyn Records, W Moich Oczach, Camey Studio oraz Alkopoligamia.com.

Heavy metalowy zespół, Evangelist zapytany jak w ich przypadku wygląda dystrybucja muzyki, odpowiada: – Od początku wygląda to tak samo i dosyć prosto. Dystrybucją na świecie zajmuje się wytwórnia, w przypadku pierwszej płyty była to PsycheDOOMelic Records z Austrii, drugiej - Doomentia Records z Czech. W obu przypadkach dostaliśmy pewną część płyt na wyłączność. W Polsce sprzedajemy bezpośrednio do odbiorców. Poza nami można kupić płytę w niektórych sklepach internetowych np. fan.pl jednak my nie mamy z tym nic wspólnego, sklep po prostu wystawia na stronie ofertę naszej wytwórni.

Inne doświadczenia z dystrybucją krążka ma zespół Red Bridge: – Wydawnictwo "Nobody's Real" było sprzedawane wyłącznie na koncertach i poprzez nasz sklepik internetowy. Płyta "Szach Mat" z kolei nigdy fizycznie nie ujrzała światła dziennego – zaraz po jej ukazaniu udostępniliśmy ją za free w internecie. We wrześniu tego roku ukaże się album "Niedosyt", który będzie naszym fonograficznym debiutem. Po raz pierwszy będzie można kupić nasz krążek w dobrych sklepach muzycznych. Dystrybucją tej płyty zajmie się Fonografika.

Jednym z kolejnych sposobów na dzielenie się muzyką jest SoundCloud. Witryna powstała w 2007 roku z inicjatywy dwóch znajomych, lecz przez kilka lat rozwijała się bez szumu medialnego wokół siebie. Jest platformą społecznościową, która umożliwia wszystkim tworzenie i udostępnianie nagrań dźwiękowych. Rejestrowanie rekordów i przesyłanie ich do SoundCloud pozwala łatwo udostępniać je prywatnie znajomym, lub publicznie – na blogach, a także w sieciach społecznościowych.