Jeden człowiek, milion pomysłów

Autor: Anna Staniek 19/09/2013 10:55

Jak sam podkreślił, w Bazie Zbożowej jest przygotowane miejsce dla wielu zespołów, dla wielu pomysłów. – Zarówno Baza, jak i moja Fundacja Totuart.pl stwarza warunki, by spełniać swoje marzenia. Był kiedyś taki moment, że w sali prób było 36 zespołów. Niektóre przychodziły grać o 6 rano, to jest dopiero determinacja! Obecnie 20 – 26 zespołów to jest taka optymalna ilość kapel. Zarówno fundacja, jak i Baza działa 24 godziny na dobę. Jeśli zespoły będą chciały przyjść o północy, również będzie taka możliwość.

Kapele mogą się zapisywać w zasadzie w każdym momencie zaglądając na stronę Totuart.pl, tam jest możliwość kontaktu ze mną – zaznaczył Ryszard Turek. Gość Radia Plus zauważył, że Baza to miejsce przede wszystkim dla tych, którzy muzykę traktują jako swoja pasję, a nie chęć zarobku. Właśnie dlatego kapele grające na weselach musza poszukać sobie innego miejsca na próby.

W rozmowie z Turkiem poruszony został temat muzyki nastawionej na konsumpcjonizm. – Swoją pracą w Bazie i fundacji chcę udowodnić, że oprócz popu istnieje wiele stylów innych muzyki. Jest w czym wybierać. Nie trzeba się ograniczać do czegoś tak prostego. Słuchajmy popu, ale doceńmy również jazz, blues, muzykę elektroniczną. Jest tyle możliwości, że to się w głowie nie mieści. Niestety, większość ludzie słuchają takich grup jak Feel i to im wystarcza.

Turek zapytany o cel istnienia muzycznej odsłony Bazy Zbożowej zaznaczył, że ma to być miejsce, gdzie zespoły za darmo maja możliwość nagrywania, koncertowania, prowadzenia prób. Wszystko to ma pomóc w zaistnieniu na rynku, nie tylko naszego województwa, ale również na szerszym polu.

Inicjatywą, która ma pomóc młodym kapelom w dotarciu do większego grona odbiorców jest „Fenomen”. Na czy miałoby to polegać? – Na Bazie Zbożowej co miesiąc odbywałby się występy 3-4 zespołów, które będą wybierane przez jury. Finał całego przedsięwzięcia powinien odbyć się w czerwcu. Prezydent Lubawski obiecał mi, że jeżeli uda nam się tą inicjatywą wypełnić przynajmniej połowę Kadzielni, są szanse, że finał odbędzie się właśnie tam.

Ryszard Turek myśli również o zainicjowaniu programu telewizyjnego na temat muzyki z naszego regionu, bądź nawet całego kraju. – Kiedyś zaprosiłem na Bazę reżysera, Dominika Rakoczego. Chciałbym w tym programie pokazywać muzykę, pokazywać ludzi. Obecnie nie ma w telewizji ani w rozgłośniach radiowych audycji promujących muzykę „inną”, czyli progresywną.

***

Komentarz (Anna Staniek): – Jak widać Ryszard Turek w działaniach fundacji Totuart.pl oraz Bazy Zbożowej skupia się przede wszystkim na promocji muzyki oraz zespołów z regionu świętokrzyskiego. Działania te są wielopłaszczyznowe i swoim zakresem obejmują różnego rodzaju media. RoCKonline.pl będzie się bacznie i z dużym zaciekawieniem przyglądał tym inicjatywom. Wszak taka sama idea przyświeca także naszemu portalowi.