Kielce znów na trasie…

Autor: Redakcja 13/11/2013 01:21

Ostatnia wizyta Kultu w Kielcach miała miejsce w 2009 roku podczas Juwenaliów. Jednak na koncert „pod dachem” warszawskiej grupy musimy czekać od dawna.  Występy kultowej grupy Kazika w ramach „Pomarańczowej Trasy”, zwanej również Październikową, lub Okołopaździernikową należą do najciekawszych w naszym kraju. Od lat zapełniają się na nich najważniejsze kluby muzyczne i hale w Polsce. Sam mogłem o tym się przekonać w 2009 roku w wypełnionym po brzegi katowickim Spodku. Do dzisiaj na myśl o tym koncercie mam na plecach gęsią skórkę.

Kult, przy okazji tegorocznej jesiennej trasy, promuje wydaną w maju płytę „Prosto”.  Album zbiera bardzo dobre recenzje wśród dziennikarzy muzycznych w naszym kraju. Zdążył się już pokryć platyną.  Na czwartkowym koncercie na pewno usłyszymy z niego kilka numerów. Wśród nich powinny znaleźć się między innymi takie kompozycje jak: Układ zamknięty – utwór promujący ostatni film Ryszarda Bugajskiego, czy najnowszy singiel z płyty – tytułowe Prosto, zawierający wyraźny komentarz Kazika do obecnej sytuacji politycznej w naszym kraju.

Czego możemy jeszcze spodziewać się po koncercie? Na pewno ponad dwugodzinnego grania. Występy Kultu mają to do siebie, że ciężko wskazać co poza standardowymi utworami typu: Polska, Arahja, czy Krew Boga Kazik i spółka nam zaserwuje. Możemy usłyszeć na przykład: Czarne SłońcaJeźdźców, czy piosenkę Poznaj swój raj, ale równie dobrze: Królową życia, albo Inżynierów z Petrobudowy. Wiadomo, że każdy na żywo chce usłyszeć największe przeboje danego artysty. Jednak polecam w ramach przygotowań do koncertu zapoznać się z mniej znanymi, ale także wartościowymi piosenkami tej formacji.

Kult to nie tylko oczywiście sam Kazik. Razem z nim w zespole gra jeszcze ośmiu innych znakomitych muzyków: gitarzyści Piotr Morawiec i Wojtek Jabłoński, klawiszowiec Janusz Grudziński, basista  Ireneusz Wereński, perkusista Tomasz Goehs  oraz sekcja dęta w składzie: Janusz Zdunek – trąbka, Jarosław Ważny – puzon i Tomasz Glazik – saksofon tenorowy. Kazik nie chcąc pozostawać w tyle względem kolegów z zespołu, sam też często na koncertach sięga po swój ulubiony instrument, czyli saksofon. Członkowie Kultu tworzą na scenie zgrany kolektyw, pracujący jak dobrze naoliwiona maszyna.

Nie chcę tutaj rozpisywać się o historii i poszczególnych płytach Kultu. Po prostu spotkajmy się wszyscy razem w czwartek pod sceną w hali przy ulicy Żytniej i zaśpiewajmy razem z Kazikiem: „Polska , Mieszkam w Polsce, Mieszkam w Polsce, Mieszkam tu, tu, tu, tu”… Doskonała zabawa gwarantowana.