Sermon – grunge spod wysokich gór

Autor: Zbigniew Brzeziński 03/11/2017 15:11

Debiutancka EP-ka formacji Sermon ma już prawie rock. Składa się na nią siedem utworów, które, już przy pierwszym odtworzeniu, przypomniały mi dawne brzemienia, zwane czasem Seattle Sound. Jak twierdzą sami muzycy, uwielbiają jamować i to też słychać w tym materiale. Bo oto nagle kompozycje wychodzą na chwilę ze swojego rytmu, by nawiązać do koncertowych wersji utworów formacji Primus.


Sermoni różnie opowiadają o początkach kapeli. Można chyba jednak uznać, że są aktywni od 2013 roku (choć na fanpage’u zespołu widnieje dumnie 2015…). Wywodzą się z Zawoi, Suchej Beskidzkiej i Stryszawy, ale sama kapela powstała w Krakowie. Ten debiutancki materiał nazwali po prostu „Sermon”. Postąpili więc jak np. Black Sabbath, choć warto pamiętać, że kanon ten złamała m.in. formacja Dokken, w której dyskografii album o tytule „Dokken” widnieje dopiero na piątym miejscu. Cóż Don Dokken – założyciel, wokalista i gitarzysta - miał taką fantazję. ;-)


Wracamy w polskie góry. Muzycy przyznają się oficjalnie do swoich fascynacji muzycznych, co w cale nie jest takim częstym zjawiskiem wśród rodzimych artystów. Do grona swoich inspiracji zaliczają m.in. dokonania takich formacji jak: The Malvins, Karma To Burn, Kyuss, Qeens Of The Stone Age, czy Hawkind. Po pierwszych skojarzeniach zastanowiłem się więc poważnie, czy tylko ja słyszę tu złotą erę grunge? Puściłem Sermon z EP-ki „Sermon” znajomym i zapytałem o opinię. Podzielili moje zdanie, więc tytuł niniejszej recenzji napisał mi się sam. :-)


Ten debiutancki materiał składa się z siedmiu utworów, będących w warstwie treściowej zbiorem opowieści o ludzkiej duszy. Znajdziecie tu takie tytuły jak:
1.The Road
2.Lodestar
3.Come Closer
4.As Long As Nightmares Govern The World
5.Temporal Beings
6.Everlasting Delight
7.Lemonade


Sermon to trio, którego artyści, nie sięgając po wyszukane pseudonimy, schowali się za imionami: Adam (bas i wokal), Krzychu (gitara i wokal), Jaro (perkusja).


Polecamy stronę WWW i fanpage zespołu. Znajdziecie tam aktualne informacje o poczynaniach Sermonów i sporo fajnych dźwięków.


Foto EP-ki: Szymon Brzeziński