Escuela Grind zamyka skład europejskiej trasy Napalm Death

Autor: Redakcja 21/01/2023 23:35


Najnowsza (wydana w tym roku) płyta Escuela Grind to po polsku “teatr wspomnień”, a w przypadku zespołu odrestaurowującego najlepszą erę wściekłego grindu i powerviolence trudno o lepszy tytuł. Tegoroczne “Memory Theater” to drugi krążek zespołu i wierzymy, że wiele z tych dziewięciu numerów usłyszycie na koncertach w Polsce.

NAPALM DEATH (Wielka Brytania): grindcore, death metal, hardcore:
Jednej z największych legend ekstremy, Napalm Death, w 2021 roku stuknęło 40 lat siania zniszczenia na scenach klubowych i festiwalowych całego świata swoją bezkompromisową mieszanką grind core'a, hard core'a, death metalu oraz muzyki alternatywnej. Kapela z Birmingham rodem niczym gang rodziny Shelbych z serialu "Peaky Blinders" nigdy nie zdradziła swoich zasad, nigdy nie poszła na komercję. Nawet flirt z death metalem w latach 90. Napalm Death przeprowadzili w sposób wiarygodny. Angielska kapela z czasem stała się formacją międzynarodową i wykształciła styl, w którym soczysty, tnący jak brzytwa grind core, pięknie miesza się hard core'em i od czasu do czasu czerpie z twórczości Swans, Bauhaus, czy wczesnego Killing Joke. Trzon kapeli, który z podziwu godną regularnością dostarcza wspaniałych albumów, stanowią od lat trzej muzycy – szalejący na scenie wegetarianin Mark "Barney" Greenway, Shane Embury i Danny Herrera. W pandemicznym czasie Napalm Death uraczył fanów znakomitym albumem (z jak zwykle ważnym przesłaniem), zatytułowanym "Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism" (2020).

DROPDEAD (USA) hardcore punk:
Dropdead to jedna z legendarnych kapel, która pokazała, że metal i punk mogą być połączone w sposób mistrzowski. Startowali ponad trzy dekady temu, a ich styl, owszem, rozwija się, lecz wciąż pozostaje tak samo kąśliwym i jadowitym. Ta chaotyczna mieszanka ciągnie się od sprintowych prędkościach grindu przez d-beatowe odcienie hardcore punka aż po bardziej metalowy, thrashowy ciężar. Ci kolesie są właściwie legendarni, a połączenie ich z Napalm Death zapewni koncertowy szał, po którym zostaną same zgliszcza.


SIBERIAN MEAT GRINDER (Rosja) crossover, hardcore:
Już w samej nazwie tego składu zamyka się ich esencja - ta muzyka kruszy kości jak walec drogowy, ale Siberian Meat Grinder to coś więcej niż wyłącznie prujący wesoło przed siebie thrash. Ten skład to przede wszystkim chodzący crossover wyciągający pomysły jak z kapelusza. Chcecie trochę punka? Proszę bardzo. A może stoner dla odmiany? Albo rapowane wstawki? Żaden problem. Tutaj nie ma żadnego tabu, jest za to świetna zabawa i chęć zmiażdżenia słuchacza. Prawda, że pięknie?


ESCUELA GRIND (USA) grindcore, powerviolence:
Z Escuela Grind sprawa jest bardzo prosta. To maksymalnie wściekły i zaprogramowany na desktrukcyjny chaos powerviolence/grind. Ma być ciężko, szybko i bez jakiegokolwiek szacunku dla instytucji piosenki… Ale czy to tyle? Na tegorocznym “Memory Theater” zespół oczywiście przedstawia różne warianty przerobienia słuchacza na mielonkę, lecz w tej gęstwinie blastów, rozpędzonych riffów i jaskiniowego brzmienia pojawiają się przejścia w średnie tempo, przebojowe - jak na ramy gatunku - zwolnienia, a “Strange Creature” to wręcz grooviący hit w sam raz do nadwyrężania mięśni szyi headbangingiem. Docenicie ich. Debiutowali EP-ką zatytułowaną “PPOOWWEERRVVIIOOLLEENNCCEE” - jak można tego nie docenić?

Zagrają:
NAPALM DEATH (Wielka Brytania) grindcore, death metal, hardcore
+
Dropdead (USA) hardcore punk
Siberian Meat Grinder (Rosja) crossover, hardcore
Escuela Grind (USA) grindcore, powerviolence
Kiedy: 12 lutego (niedziela) 2023
Gdzie: Wrocław @ A2, ul. Góralska 5
Bilety: 109 zł – przedsprzedaż, 130 zł - w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions