Jakub Żytecki wydał trzeci studyjny album

Autor: Redakcja 02/03/2023 12:18

Na “Remind Me” Jakub Żytecki znowu przeszedł siebie. Tegoroczne dzieło naszego rodaka to rzecz nieszablonowa, bo Kuba pierwszy raz wciska guzik “STOP”.

Mimo wzorowych umiejętności technicznych nie prezentuje festiwalu solówek. To świetnie skrojone przeboje, w których jednym głosem mówią prog rock, wsobne fusion, a nawet alt-rock, a pierwsze próby śpiewu bohatera całego zamieszania dobrze prowadzą całość, nadając wszystkiemu solidniejszą podstawę i piosenkowy fundament. Sprawdźcie to, bo Żytecki nie znosi stania w miejscu - jeśli wam również blisko do takiej postawy, znajdziecie tu wszystko, czego chcecie.

Kuba Żytecki będzie gościem specjalnym Plini podczas jego nadchodzącej, europejskiej trasy. Muzycy zaprezentują się w Polsce kolejno: 11 marca w Warszawie oraz 12 marca w Krakowie. Gościem koncertów będzie także kolaboracja Owane & Jack Gardiner.

PLINI (Australia) prog metal, fusion:
Plini wcisnął się do świata gitarowych wymiataczy, kiedy ten trochę podupadał. Cała banda długowłosych profesorów sześciu strun zagubiła się, a powielanie patentów Satrianiego czy Petrucciego - byle szybciej, byle więcej, byle do celu, choć nikt nie wie jakiego - stało się przykrą rutyną. Australijczyk przewietrzył pomieszczenie i pokazał, że można inaczej. Oczywiście jego muzyka jest instrumentalna, zawiera też pokaźne ilości technicznego metalu/progresywnego, lecz nie zasuwanie w prędkościach światła jest tu najistotniejsze. Ledwie trzydziestoletni twórca dba o inkorporowanie do piosenek kojącego jazz/fusion i onirycznej melodyki, na skutek czego to nie są tylko szkółki gitarowe - to pełnoprawne, pięknie skonstruowane i chwytające za serce numery. Na żywo będą skrzyły się jeszcze od jeszcze większej liczby barw i intensywności.

JAKUB ŻYTECKI (Polska) prog metal, fusion, djent:
Jakub Żytecki i Plini to cudowne połączenie, bo jeden świetnie uzupełnia drugiego. Nasz rodak oprócz mieszania prog metalu z fusion nie boi się zajrzeć w agresywniejsze zakamarki metalu, uderzając w agresywne tony djentu. Do tego ma wyczucie melodii i wie, co zrobić, by nawet w pełni instrumentalne progresywno-jazzowe pochody były rozśpiewane bardziej niż Whitney Houston. Sam mówi, że kreuje atmosferę przy dużym natężeniu nut - trudno mu nie uwierzyć.

OWANE & JACK GARDINER (Nowergia/Wielka Brytania) prog metal, fusion:
W wielu przypadkach współpraca dwóch różnych osobowości kończy się różnie - pojawiają się problemy z ego, nadmierne forsowanie pomysłów… Nie w tym przypadku. Kolorowa fuzja rockowego jazzu wraz z metalem progresywnym w wydaniu Owane i Jacka Gardinera sprawdza się bez zarzutów. Obaj gitarzyści mają odmienne style, ale uzupełniają się zarówno w shreddowej łamaninie palców na gryfie jak i w subtelnych partiach solowych, gdzie melodia odgrywa najważniejszą rolę. Ich paleta wpływów rozciąga się od ciężkich riffów aż po arytmiczne zagrywki - na żywo budzi to dech w piersiach z racji na widowiskowość i precyzję wykonania. Panowie obecnie promują spontanicznie wydaną w zeszłym roku EP-kę “Chapter One: Shredemption”.

Wystąpi:
PLINI
+
Jakub Żytecki
Owane & Jack Gardiner

Kiedy: 11 marca (sobota) 2023
Gdzie: Warszawa @ Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99A
Bilety: 89 zł – przedsprzedaż, 120 zł – w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

Kiedy: 12 marca (niedziela) 2023
Gdzie: Kraków @ Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1
Bilety: 89 zł – przedsprzedaż, 120 zł – w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions