Zespół .usmi w Totuart - fundacja barwienia nadwyobraźni

Autor: Redakcja 05/09/2023 10:52

 “Chciałbym” to pierwszy_singiel.usmi, zespołu.usmi, z płyty.usmi pt. “generacja_z”.
Zespół.usmi tworzą dwaj_bracia.usmi - Damian (bębniarz.usmi) i Tomek (poeta.usmi). Swoją muzykę.usmi określają mianem narcobeatu.

Zespół.usmi praktykuje minimalizm.usmi, czyli:
-występuje jako duet.usmi, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca na scenie, a także
-gra tylko krótkie_piosenki.usmi, dzięki czemu nie potrzebuje dużo czasu by przekazać to, co najważniejsze

Tomek o “Chciałbym”:
"Chciałbym" opowiada o buncie, który jest naturalną reakcją na niespodziewane zmiany. Utwór powstał w burzliwym dla mnie okresie życia - utrata pracy, rozstanie, przerwane studia, rozpad zespołu. Bez planu i nadziei jeździłem po Polsce i Europie grając na ulicy i -choć to wyświechtany frazes- szukałem siebie. Miałem to szczęście, że dość szybko byłem w stanie ocenić sytuację z odpowiedniego dystansu. W ten oto sposób, gdzieś między Unter den Linden a Mostem Karola, zacząłem pisać o tym, że "chciałbym sobą jeszcze być".
Po powrocie do domu zacząłem ubierać swoje przemyślenia w odpowiednie dźwięki. Jednym z pierwszych etapów pracy nad utworem, było przekonanie Damiana (perkusisty), do odejścia od klasycznych hardrockowych rozwiązań, które wykorzystywaliśmy w swojej twórczości przez ostatnie 10 lat. Potem poszło już prosto :) - proste akordy i loopy przywiozłem ze "streeta". "Chciałbym" to pierwszy utwór.usmi, który napisałem dla formującego się zespołu - to wtedy też przypomniałem sobie o swoim małym marzeniu - minimalistycznym acz modernistycznym duecie inspirowanym takimi zespołami jak Royal Blood czy Twenty one Pilots.

Teledysk do “Chciałbym” wyreżyserował Krystian Kornel, na podstawie pomysłu naszego fotografa i przyjaciela Wojtka Przybysza. Za kamerą stanął Marek Mogilski (który współpracował wcześniej m. in. z Kwiatem Jabłoni). Nasz Klip to historia dwojga młodych ludzi - młodego, zagubionego artysty (w tej roli Adam Wojciechowski, znany m. in. z filmu “Rój”, w którym zagrał u boku Romy Gąsiorowskiej i Eryka Lubosa, a także klipu zespołu Lordofon “Francois Hardy”) i poukładanej, ambitnej architektki (w tej roli Bogumiła Trzeciakowska, którą można zobaczyć choćby w “Grach Rodzinnych” Netflixa), co na pierwszy rzut oka brzmi jak klasyczny, dobrze wszystkim znany mezalians. W tym przypadku jednak, relacja między dwojgiem ludzi staje się nie tylko trudna, lecz niebezpiecznie niemożliwa. Dlaczego? Zobaczcie sami.


Praca na planie była dla mnie wielką przygodą - był to nasz pierwszy klip, pierwszy profesjonalny plan zdjęciowy, a do tego spore wyzwanie logistyczne - zdjęcia zaczynały się bowiem o 6:00 rano, 200 km od miejsca, gdzie noc wcześniej graliśmy koncert. Mimo wielu przeszkód myślę, że Krystianowi udało się ukazać historię prostą, acz niebanalną, dobrze korespondującą z tekstem piosenki.

Zespól zagra w najbliższą sobotę koncert w kieleckiej Bazie Zbożowej. Wstęp wolny. Godz. 19:00 Koncert będzie transmitowany w internecie.