Był sobie X Wielki Ogień. Prezentujemy wyniki

Autor: Redakcja 13/07/2016 12:01

Jubileuszowo w tym roku przebiegł coroczny festiwal organizowany w Ostrowcu Świętokrzyskim. Impreza w tym roku skupiła się nie tylko na Mirze Kubasińskiej, ale również na zmarłym 24 maja tego roku pochodzącemu z Ostrowca Świętokrzyskiego gitarzyście Piotrowi „Heavy” Wrzosowskiemu.

Wielki Ogień rozpoczął się w piątek 8 lipca i trwał przez cały drugi weekend lipca. Koncerty gwiazd festiwalu oraz zespołów uczestniczących w Konkursie Młodych Wykonawców odbywały  się w amfiteatrze w Parku Miejskim, ale też w słynnych Perspektywach. Gwiazdą tegorocznej edycji była Ania Rusowicz z gościnnym występem Piotra Nalepy.

Laureaci Festiwalu Wielki Ogień 2016:    

Nagroda Publiczności – Wolni Ludzie (Kielce)

Nagrody Specjalne:

– Piotr Fuczyk (perkusista zespołu Wolni Ludzie)   

– Michał Dołbniak (basista Clockmaid)

– Stas Lamakin (wokalista Radio Slam)

– Małgorzata Galera (wokalistka The Blue Socks)

Nagroda Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego za najlepsze wykonanie coveru z repertuaru Miry Kubasińskiej: John Force.

W konkursie głównym pierwsza nagroda przypadła formacji Metka z Warszawy. Na pozostałych miejscach podium uplasowały się Radio Slam oraz The Blues Band.

Organizowany od 10 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim Festiwal im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień” dedykowany jest „pierwszej damie polskiego bluesa”. Związana rodzinnie i emocjonalnie z Ostrowcem Świętokrzyskim artystka zmarła 25 października 2005 r. w Otwocku, gdzie mieszkała w ostatnich latach życia. W powszechnym odczuciu uważana jest za jedną z najbardziej znanych, podziwianych i szanowanych, a przez to najważniejszych postaci w dotychczasowych dziejach Ostrowca Świętokrzyskiego.

Podczas jednego z festiwalowych dni odbył się koncert w hołdzie zmarłego niedawno Piotra „Heavy” Wrzosowskiego, którego pamiętamy m.in. ze składów grup Kramer, Mafia, Go On, BigQueens, Orkiestra Świętokrzyska i Ornette.